środa, 6 grudnia 2017

6 grudnia - Mikołajki?


6 grudnia – Mikołajki?

Finowie to naród wyjątkowy – mimo iż zasiedla swoje tereny niemal od początków naszej ery, ich państwo istnieje dopiero 100 lat.


Kiedy w Polsce obchodzicie Mikołajki, Finowie świętują Dzień Niepodległości (fin. Itsenäisyyspäivä). W tym roku jest to tym bardziej wyjątkowy dzień, bo świętujemy 100-tną rocznicę. Już od roku odbywały się różnego rodzaju koncerty, wystawy, heppeningi, a dzisiaj następuje kulminacja wszystkich imprez. Logo „Suomi Finland 100” było można zobaczyć wszędzie: na słodyczach, gumach do żucia, ubraniach, produktach spożywczych, na kopertach i znaczkach pocztowych, przy bibliotekach i urzędach wiszą flagi z logiem. Dla niektórych obcokrajowców to przesada, ale nie dla mnie. Taką rocznicę obchodzi się tylko raz, więc trzeba ją celebrować jak najpełniej.

Co roku w Pałacu Prezydenckim (fin. Presidentinlinna) odbywa się bal niepodległościowy, który jest relacjonowany w fińskiej telewizji. Finowie zapalają dwie świeczki (w barwach fińskiej flagi), stawiają je w oknie i zasiadają przed telewizorem, aby komentować kilkugodzinne uściski dłoni przybyłych gości z parą prezydencką oraz ubiory kobiet. Wcześniej odbywa się pochód przed Pałacem, gdzie tysiące ludzi niesie flagi, świece, lampiony, a studenci mają ubrane swoje charakterystyczne czapki. Para prezydencka stoi wtedy na balkonie i pozdrawia wszystkich uczestników.

Finlandia to kraj o bardzo burzliwej historii, przepełnionej nieustannym dążeniem do wyzwolenia spod jarzma silnych państw. Naród ten, sięgający swą historią początków I tysiąclecia n.e., kiedy to na tereny obecnej Finlandii przybyły plemiona fińskie, przez niemal osiem wieków znajdował się pod obcym panowaniem – głównie szwedzkim, a przez ostatnie 100 lat rosyjskim. Finowie poddali się bezlitosnemu biegowi historii, jednak przez cały czas pielęgnowali w sobie poczucie odrębności, które zwyciężyło ostatecznie w 1917 r., przynosząc Finlandii niepodległość.


Tutaj (LINK) możecie wysłuchać oryginalnego nagrania odczytu Deklaracji Niepodległości Finlandii z dnia 6.12.1917 r. 
Deklaracja Niepodległości Finlandii z 1917 roku
(źródło SuomiFinlanf100)
Senat Niepodległości
(źródło SuomiFinland100)Nawet Google świętują 


Klaudia w Finlandii

4 komentarze:

 1. Jesteś pierwszą osobą, która mi opowiedziała, jak wygląda świętowanie Dnia Niepodległości w Finlandii. Udanego świętowania :)
  P.S. Piękny kubek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, że zawitałaś na mojego bloga <3 mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej ;)

   Pozdrawiam serdecznie z Helsinek :)

   Usuń
 2. Super pomysł na post i "przemycenie" ciekawostek, których wiele z nas nie zna :))

  Pozdrawiam, maobmaze ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że tekst Ci się spodobał :) jeszcze nie jednej ciekawostki się dowiecie na temat Finlandii :D to mogę obiecać ;)

   Pozdrawiam serdecznie z Helsinek <3

   Usuń