wtorek, 13 czerwca 2017

#4 Eric-Emmanuel Schmitt "Noc ognia"Tytuł: Noc ognia
Autor: Eric-Emmanuel Schmitt
Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok wydania: 2016

Troszkę się zawiodłam na "Nocy ognia". W sumie najlepszy był Epilog. Cała książka napisana jest w bardzo filozoficznym tonie i trochę ciężko się ją czyta. Jednak (jak widać na załączonym obrazku) mam kilka ulubionych cytatów, ale to za chwilę. Najpierw kilka słów o książce.

W książce opisane są prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce podczas podróży autora na Saharę w 1989 roku. Miał dość swojego dotychczasowego życia, więc przyjął propozycję przyjaciela i wyruszył w nieznane. Podczas dziwnego splotu zdarzeń i najzwyklejszej męskiej brawury Eric spędza samotną noc na pustyni, bez prowiantu, bez materaca, bez przewodnika, bez niczego. Od dzieciństwa był ateistą. Jednak w tą noc zaczyna wierzyć. Nie dookreśla, w którego „Boga” wierzy – chrześcijańskiego, żydowskiego czy muzułmańskiego. Po prostu wierzy… Trzeba tutaj wspomnieć, że Eric wychowywał się w ateistycznej rodzinie. Podczas tej ognistej nocy Schmitt przeżył mistyczne doświadczenie, spotkanie z Bogiem transcendentnym, który go uspokajał, który go uczył dawała mu wielką siłę, tak wielką, że nie mogła pochodzić od Erica. Rano, niczym ślad odciśnięty w najtajniejszym zakątku mojej jaźni, Schmitt znalazł wiarę. Prezent. Łaskę. Olśnienie. Teraz będzie mógł umrzeć w wierze albo żyć w wierze. Przeżył tę noc....

Noc ognia to wyjątkowa książka w dorobku Erica-Emmanuela Schmitta. (…) Dzieląc się z czytelnikami głęboką refleksją i własną historią, autor uczy, jak wykorzystać niepowtarzalną szansę, by na zawsze zmienić siebie – i swoje życie – na lepsze.” (opis z książki)


Ulubione cytaty:

"(...) jak można tak bardzo oślepiać, a tak mało oświetlać?"

"(...) otóż studia, choć mnie uformowały, również mnie zdeformowały. Dużo się nauczyłem. Ale nic poza tym. Wyćwiczono moją pamięć, poszerzono wiedzę, wyrobiono u mnie zdolność do analizy i syntezy. Zostawiono natomiast odłogiem fantazję, zapał, wyobraźnię, inwencję, spontaniczność."

"(...) wierzę, że tak. Wiara radykalnie różni się od nauki. Nie mylę ich ze sobą. To, co wiem, nie jest tym, w co wierzę. A to, w co wierzę, nigdy nie stanie się tym, co wiem."

„Dziś wieczór przedstawia nam pan ostatni krzyk nauki. Jednak wie pan równie dobrze jak ja, że pańska teoria wyjdzie z mody. Prawda wciąż jest niedostępna. Są tylko prawdy prowizoryczne, próby jej poznania.”

„W Europie intelektualiści tolerują wiarę, lecz nią pogardzają. Religia uchodzi za przeżytek. Wierzyć, to być niedzisiejszym. Wyprzeć się wiary, to stać się nowoczesnym.”

„Wcale nie jest łatwo wierzyć! Ani dostosować się do poziomu, którego wymaga objawienie! Otrzymując wiarę, zyskujesz więcej obowiązków niż przywilejów.”

„To dowód ontologiczny: Bóg z definicji ma wszystkie własności, a zatem siłą rzeczy również istnienie. Powiedzenie „Bóg nie istnieje” jest sprzecznością. Powiedzenie „Bóg istnieje” jest truizmem.”

„(…) gdy nie będę mógł czegoś pojąć, przyjmę to na wiarę. Jeśli nie zdołam dostrzec racji, to dlatego, że zabraknie jej w moim umyśle, nie w rzeczywistości.”


„W naszym stuleciu, w którym, jak dawniej, zabija się w imię Boga, ważne jest, żeby nie mieszać wierzących z hipokrytami: przyjaciółmi Boga są ci, którzy Go szukają, nie ci, którzy mówią w Jego imieniu, utrzymując, że Go znaleźli.”

Za cudowną książkę dziękuję wydawnictwu Znak Literanova 💖

Serdecznie zapraszam również na stronkę Erica-Emmanuela Schmitta.
4 komentarze:

 1. Jak Ty uwielbiam Erica :) Nie zapomnę jak zerwałam się ze szkoły by być 2 godziny wcześniej na spotkaniu, gdy przyjechał do Polski (to mógłby być 2010 rok). Mnie również "Noc ognia" odrobinę rozczarowała. Większość książek Schmitta było pełnych filozoficznych przekazów, jednak tutaj to one grały pierwsze skrzypce.
  Ciekawa jestem recenzji drugiej książki ze zdjęcia :) Czekam na nią z niecierpliwością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Recenzja "Kiedy byłem dziełem sztuki jest poniżej recenzji "Nocy" 😊

   Usuń
 2. Jaka wielka kolekcja ! ja czytałam chyba tylko jedną jego książkę, ale muszę powiedzieć że te cytaty są świetne!

  OdpowiedzUsuń