piątek, 12 stycznia 2018

#19 Glenn Beck "Świąteczny sweter"Tytuł: Świąteczny sweter (The Christmas Sweater)
Autor: Glenn Beck
Wydawnictwo: Nowa Proza
Rok wydania: 2009

Gdybyś mógł zmienić swoje życie, cofając swoje największe żale, smutki i błędy… zrobiłbyś to?

Kiedy Eddie miał dwanaście lat, pragnął na gwiazdkę jedynie roweru. Choć jego życie stało się ciężkie po śmierci ojca i zamknięciu rodzinnej piekarni, marzył o tym, że matka znajdzie jakiś sposób, by tego magicznego ranka pod skromnym świątecznym drzewkiem lśnił wymarzony rower. Ale zamiast niego dostał sweter. „Głupi, ręcznie robiony, brzydki sweter”, który Eddie rzucił w kąt. Gdy zrozumiał, że dzieci nie zawsze dostają to, czego chcą, ale był zbyt młody, by to pojąć, że już ma najcenniejsze w życiu dary, tamtego świątecznego ranka rozpoczął mroczną i bolesną podróż ku męskości.

Opis z książki

Świąteczny sweter to cudowna opowieść do poczytania nie tylko w Święta Bożego Narodzenia. Akcja nie toczy się tylko w tym magicznym czasie. Obserwujemy Eddiego przez cały rok, aż do następnych Świąt. Po tym, gdy dostał pod choinkę sweter zamiast wymarzonego roweru, prysł czar dziecięcych marzeń i chłopak zaczął nienawidzić cały świat, obwiniać o brak pieniędzy całą rodzinę. Chciał się wyrwać z farmy dziadków i zostać bogatym mężczyzną. Zazdrościł swojemu koledze, że ma bogatego ojca, rower, pokój pełen zabawek, duży telewizor, w którym może oglądać programy do woli. Pewnego dnia Eddie słyszy od przyjaciela, że „rzeczy nie zawsze są takie, jakie się wydają”. Niestety chłopak nie rozumie tych słów i nadal zazdrości szczęśliwego życia Taylorowi.

Eddie poznaje jeszcze jednego człowieka. Starszego mężczyznę mieszkającego w sąsiedniej opuszczonej farmie. To dzięki niemu chłopak przechodzi prawdziwą przemianę. Z rozmów 12-latka i staruszka wynika wiele prawd, którymi powinniśmy się kierować w swoim życiu. „W pewnym momencie trzeba sobie uświadomić, że wszystko się dzieje z jakiegoś powodu. Od ciebie zależy, czy znajdziesz ten powód, wyciągniesz z niego naukę i dasz się zaprowadzić tam, gdzie powinieneś być. Możesz się skarżyć, jakie ciężkie masz życie, albo zrozumieć, że tylko ty jesteś za nie odpowiedzialny. Musisz wybrać: będę szczęśliwy czy nieszczęśliwy.”

Eddie za całe swoje nieszczęście obwiniał również Boga. W pewnym momencie przestał się do niego zwracać i przestał w niego wierzyć. Jednak kiedy chłopak naprawdę Go potrzebował, okazało się, że zawsze przy nim był i go wspierał. To On pomógł mu przejść przez najgorszą burzę młodzieńczego życia.

Nasze życie zależy tylko od nas, żadna rzecz czy osoba nie wpłynie na nie, jeżeli my na to nie pozwolimy. Z tym przesłaniem Was zostawiam.

Cytaty:

„Nikt, kto jest w stanie zarabiać pieniądze, nie powinien brać ich od innych.”

„(…) myślałem o babci, która była jak sekwoja, silna i cicha, tak że czułem się bezpiecznie w cieniu jej miłości.”

„Nigdy nie przypuszczałem, że będzie mi brakowało piekarni, ale właśnie tak się stało. Bardzo za nią tęskniłem. Nie za szorowaniem garnków czy zamiataniem podłogi, ale za wspólnie spędzanym czasem. Choć wszyscy pracowaliśmy, byliśmy razem. Jakoś tego nie doceniałem, dopóki nie straciłem.”

„(…) tata tylko się śmiał i mówił: Bóg nie sprawdza obecności w niedzielę. Wtedy sądziłem, że się usprawiedliwia z faktu, że nie chodzi z nami, ale kiedy zobaczyłem, jak traktuje innych i troszczy się o ludzi w potrzebie, zrozumiałem, co naprawdę miał na myśli: Bóg sprawdza obecność każdego dnia.”

„Nawet ty, Eddie, choć czasami trudno ci w to uwierzyć, masz być szczęśliwy. Jeśli nie jesteś, to nie wina Boga ani moja, ani niczyja inna. Tylko Twoja.”

„Cisza jest ważna. Tylko wtedy można usłyszeć szept prawdy.”

„Może dlatego ludzie nie lubią ciszy. Cisza sprawia, że myślisz, a myśląc, zaczynasz sobie uświadamiać, że nie wszystkie problemy są spowodowane przez kogoś innego.”

„Kiedy wybierasz ścieżkę, wybierasz przeznaczenie.”


Klaudia w Finlandii

1 komentarz:

  1. Przyznam szczerze, że do tej pory nigdzie nie natknęłam się na tę książkę, a widzę, iż jest warta poznania.

    OdpowiedzUsuń