niedziela, 18 listopada 2018

#33 Iwona Kienzler "Europa jest kobietą"Tytuł: Europa jest kobietą – Romanse i miłości sławnych Europejek
Autor: Iwona Kienzler
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2014

Na samym początku pragnę zaznaczyć, że nie jest to książka dla historyków i znawców historii, ponieważ niczego nowego się z niej nie dowiedzą. Natomiast osoby, które interesują się rolą kobiet na przestrzeni wieków, zdecydowanie powinny sięgnąć po tę pozycję od Wydawnictwa Bellona.

Współcześnie raczej nikt nie kwestionuje ważnej pozycji kobiety w społeczeństwie i nie ogranicza jej roli tylko do macierzyństwa i prowadzenia domu. Jednak jak wiemy z lekcji historii, nie zawsze tak było. Przez całe wieki, a nawet tysiąclecia, kobiety były nikim. Liczyli się tylko mężczyźni. Jak pokazują najnowsze badania i odkrycia, pierwotna ludność Europy była najprawdopodobniej społeczeństwem matriarchalnym, w którym pozycja kobiet była bardzo wysoka, a nawet dominująca. Ach… jak wtedy musiało być cudownie! Później napłynęły grupy Indoeuropejczyków, nastąpił rozwój rolnictwa i hodowli. No i wszystko siadło. Nastał model patriarchalny.

O jakich cudownych kobietach przeczytamy w omawianym tytule? Są to:
1. Klotylda,
2. Dobrawa Przemyślidka,
3. Świętosława-Sygryda,
4. Eleonora Akwitańska,
5. Agnès Sorel,
6. Królowa Małgorzata,
7. Izabela Kastylijska,
8. Elżbieta I,
9. Królowa Margot,
10. Maria Kazimiera,
11. Katarzyna Wielka,
12. Królowa Wiktoria.

Mnóstwo ciekawostek, historie zapierające dech w piersiach, przyprawiające o gęsią skórkę, czy wyciskające łzy. Walczyły o prawo do życia, rządziły państwami, a nawet imperium, sprzeciwiały się ojcom i mężom, knuły intrygi, zabijały, pozbywały się własnych dzieci, upokarzały się dla „wyższego  dobra”. Jestem wdzięczna, że urodziłam się w obecnych czasach i nie muszę przechodzić przez to co przeżyły te kobiety.

Niektóre kobiety żyją tylko dla miłości, dla innych – miłością jest władza i polityka. Wbrew pozorom nie jest to wymysł współczesności. Historia zna wiele przypadków kobiet, które, choć odmawiano im do tego prawa, okazywały się świetnymi politykami i światłymi władczyniami.

Urzekły mnie słowa Królowej Margot i  w pełni się z nią zgadzam. Ta niezwykła kobieta  słynęła nie tylko z urody, strojów czy licznych romansów, ale także z bardzo śmiałych poglądów. Uważała bowiem, że kobiety maja takie same prawa jak mężczyźni i mogą się cieszyć taką samą swobodą seksualną. W swych pamiętnikach retorycznie pytała: "Skoro Bóg stworzył świat i życie, najpierw stworzył najprostsze formy życia, by skończyć na najdoskonalszych, a jego ostatnim dziełem była właśnie kobieta, to kto tak naprawdę jest koroną stworzenia?". Genialne stwierdzenie!

Razem z Marią Kazimierą przeżywałam ból po śmierci jej ukochanego Sobieskiego. Tak pisała w swoich pamiętnikach: „Los uczynił mnie nieszczęśliwą zabierając mi go. Nie ma już bez niego żadnej dla mnie przyjemności w życiu. Wszak szczęście moje polegało bardziej na radowaniu się jego osobą aniżeli jego koroną.”. Jakaż to była piękna miłość. Odkąd Sobieski po raz pierwszy zobaczył Marię Kazimierę, wiedział, że istnieje tylko dla niej, chociaż ta miała męża.


Ciekawostki:

1) Arianizm – twórcą tego wyznania, uważanego przez Kościół za herezję, był Ariusz (256-336), prezbiter Kościoła w Aleksandrii, odmawiający boskości Chrystusowi. Ariusz uważał, że jedynie Bóg Ojciec jest niezrodzony i bez początku, Syn natomiast był według niego pierwszym stworzeniem dokonanym przed czasem, tak więc synostwo Boże przysługiwało Jezusowi nie z natury, lecz z adopcji i z łaski.

2) Niewiele osób wie, iż pierwsze broszury, informujące o podróżach i dokonaniach Kolumba, drukował nasz rodak, niejaki Stanisław Polonus. Pochodził z Krakowa, a do Hiszpanii przybył w bliżej nieznanych okolicznościach i zrobił w Sewilli prawdziwą karierę. Został nadwornym drukarzem królowej Izabeli Kastylijskiej. Co więcej, drukarnia Polonusa w 1539 roku została przeniesiona do Meksyku, tak więc czcionki polskiego drukarza zostały użyte do wydrukowania pierwszych ksiąg na nowo odkrytym kontynencie.

3) Kolegium Nowodworskie – świecka szkoła powołana uchwała Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1586 roku, w celu wyrównania poziomu wiedzy przyszłych studentów. Jej utworzenie było częścią reformy systemu nauczania podstawowego przeprowadzonej przez ówczesnego rektora, Piotra z Gorczyna. Istnieje i działa nieprzerwanie do dziś. Obecnie nosi nazwę I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, a nazywane jest także Kolegium Nowodworskim lub Nowodworkiem.

4) Ludziom żyjącym  w czasach królowej Wiktorii zawdzięczamy feminizm, metro, dziennikarstwo śledcze czy chociażby papierowe torby. W tym czasie powstał też wizerunek kobiety jako strażniczki domowego ogniska, istnego anioła, dla której największym szczęściem jest dogadzanie mężowi i rodzinie. Oczywiście ów „anioł” był istotą aseksualną, młode dziewczęta szły do ołtarza zupełnie nieuświadomione, dlatego nie ma się co dziwić, iż noc poślubna była dla większości z nich traumatycznym doświadczeniem, zniechęcającym do współżycia seksualnego, a ówczesne autorytety medyczne twierdziły, że kobiety nie odczuwają żadnych uczuć seksualnych.Na sam koniec mam dla Was pytanie: Dlaczego królową Wiktorię nazywa się „babką Europy”? Wśród poprawnych odpowiedzi wylosuję jedną. Do autora poleci muminkowa niespodzianka. Odpowiedzi wysyłajcie na mojego Instagrama w wiadomości prywatnej.  Na odpowiedzi czekam do 1 grudnia do godz. 23:59. Powodzenia w zgłębianiu tajemnic historii!

Klaudia w Finlandii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz