czwartek, 17 stycznia 2019

#35 Eric-Emmanuel Schmitt "Zemsta i przebaczenie"Tytuł: Zemsta i przebaczenie (La vengeance du pardon)
Autor: Eric-Emmanuel Schmitt
Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok wydania: 2018

Kolejny raz Eric-Emmanuel Schmitt z niezrównaną wnikliwością diagnozuje najważniejsze problemy współczesnego człowieka. Tym razem opowiada poruszające historie zwykłych ludzi, którzy w przełomowych momentach życia stanęli przed dylematem – czy warto wybaczyć? Dokąd prowadzi zemsta, a dokąd przebaczenie? Czy z zapomnianych win może narodzić się jeszcze większe zło? Czy przebaczenie może się okazać najbardziej wyrafinowaną zemstą? Wynik walki między sumieniem a instynktownym pragnieniem odwetu nie zawsze jest oczywisty.

Powieść podzielona jest na cztery części. Każda część to odrębne opowiadanie, inni ludzie, inne historie, różne osobowości, różne powiązania między bohaterami. Jednak łączy ich jeden motyw, tytułowy motyw: zemsta i przebaczenie.

Siostry Barbarin, Lily i Moisette, bliźniaczki, które łączy nierozerwalna i zarazem trudna więź. Choć wyglądają identycznie, jedna z nich od najmłodszych lat budzi powszechną sympatię, a druga tylko niepokój. Jedna idzie lekko przez życie i spogląda na świat z radością, a drugą trawi nieokiełznana żądza destrukcji i zemsty. Jedna zawsze wybacza drugiej, co prowadzi do tragedii.

William Golden jest prezesem jednego z największych banków. Po latach nienagannej pracy dowiaduje się, że o szóstej rano do siedziby wkroczy brygada finansowa. Wszystko za sprawą syna, który pod jego nosem zbudował piramidę finansową. William całe swoje życie poświęcił bankowi, który odziedziczył w niezwykłych okolicznościach po wujku. Teraz okazuje się, że może wszystko stracić przez lekkomyślność syna. Czy ojciec po raz kolejny uratuje swojego pierworodnego? A może znajdzie kozła ofiarnego, który weźmie winę na siebie? Co jeżeli się okaże, że to zemsta syna za krzywdę wyrządzoną matce i dziadkowi?

Elise, tłumaczka języka włoskiego, przeprowadza się do innego miasta. Powodem jest Sam Louis, przestępca, którego przeniesiono do zakładu karnego o zaostrzonym rygorze. Człowiek ten wyrządził Elise niewyobrażalną i niewybaczalną krzywdę. Ona jednak przeprowadza się, żeby być bliżej niego, odwiedza go w więzieniu, próbuje zrozumieć jego bezduszne postępowanie. Czy chce mu wybaczyć? Jeżeli tak, to może wybaczenie jest największą i najbardziej perfidną zemstą jaką człowiek wymyślił?

Werner von Breslau, wojskowy pilot na emeryturze. Daphne, kilkuletnia dziewczynka i sąsiadka emeryta. Wspina się na mur i przeskakuje do ogrodu mężczyzny, żeby go poprosić o narysowanie samolotu. Tak zaczyna się wspólna historia dwóch tak różnych osób. Rodzi się między nimi przyjaźń i dziewczynka jest częstym gościem w willi Wernera. Dzięki tej małej istotce poznaje uroki życia na nowo. Niestety odkrywa też ciemniejsze strony swego dawnego życia. Nie może o tym nikomu opowiedzieć, a zwłaszcza Daphne. Uważa, że ona nigdy by mu tego nie wybaczyła, ponieważ sam sobie nie może wybaczyć. Do czego zdolny jest człowiek, żeby odkupić swoje winy? Czy posunie się do ostateczności?

Cytaty:

„Każdy z nas został w dzieciństwie rażony gromem: dostrzegając nagle dystans miedzy sobą a resztą świata, zdał sobie sprawę, że istnieje na uboczu, inny, jako unikalne ciało wśród obcych ciał, niepowtarzalny obwód myślowy. Świadomość jest niesprawiedliwa… Dla jednych oznacza olśnienie, dla innych poniżenie.”

„Nie myśl mimo wszystko, że jesteś mistrzem! Zachęcam cię po to, żebyś się poprawił, nie po to, żebyś zatrzymał się w miejscu.”

„Nie wybacza się czegoś, wybacza się komuś. Postępek nadal jest zły, lecz osoba nie staje się zła.”

Klaudia w Finlandii

2 komentarze:

  1. Uwielbiam historie, które w różnych punktach się przecinają i zazębiają. Ciepło wspominam Schmittową Marzycielkę z Ostendy, a te okładki... miód malina ;)

    OdpowiedzUsuń